Devadesátky byly bezpochyby obdobím plným svéráznosti a divokosti. A právě na jejich počátku bychom mohli vidět zlatou éru českého, potažmo československého punku. Zmizely zákazy a cenzura, každý měl možnost prezentovat svou hudbu, koncertní sály byly přeplněné, a kapely, které dříve tu šanci neměly, začaly vydávat desky. A co víc, ti, kteří byli dříve marginalizováni, se alespoň na chvíli stali ikonami. Punk zažíval nebývalou popularitu, a v této bouřlivé době vzniklo několik nezapomenutelných kompilací. Jednou z nejdůležitějších byl sampler Epidemie – album, které zachytilo syrový, nezastavitelný duch té doby. Deska, která dodnes neztratila nic ze své podstaty. Nyní, po téměř 35 letech, vychází opět na vinylu u Papagájova hlasatele a stále má co nabídnout.
Šváb odpornej jak shnilý smetí
Šváb škůdce a vrah našich dětí
Šváb co příteli klidně srazí vaz
Jste švábi a je vás víc než nás
(Kritická situace – Šváb)
Již samotný výčet kapel, které se na tomto albu podílely, budí respekt. Mnohé z nich se staly známými a některé postupem času získaly kultovní status. Pojďme si je pěkně seřadit v pořadí, jak jdou na albu. Jako první se do vinylových drážek zaryjí strakoničtí hardcorepunkoví matadoři Telex, kapela, která i dnes mezi fanoušky těší skvělé pověsti. Pokud existuje česká hardcore kapela, o které se mluví s velkým respektem a kterou dnes zmiňují i mladší generace, je to bezesporu pražská Kritická situace. Tato úderka jasně ukázala, že hardcore má mít názor. Jihočeská formace Zelení kanibalové je o něco mladší generací strakonických hudebníků než Telex, ale i oni si v hardcore hudbě našli vlastní cestu a hráli ji s v té době nebývalou muzikantskou zručností. Následuje kapela, která už v devadesátých letech jasně dokázala, že silné melodie mohou prorazit i v rádiích. Pražští Plexis po této kompilaci nabírají pořádný vítr do plachet a postupem času se stávají ikonou českého punku. První stranu alba, která se nese v duchu tvrdších kytar, uzavírají hardcoristé ze Sokolova – Svobodný slovo. Jedná se o jednu z kapel, u níž nás opravdu může mrzet, že její existence trvala jen několik let.
Splet si Ivan kombajn s tankem,
na záda si mošnu dal,
opasek si pevně utáh,
do ruky vzal samopal.
(S.P.S. – Ruská)
Druhá strana desky patří kapelám, které ke svým výrazovým prostředkům potřebují trochu více prostoru, a navíc všechny pocházejí z hlavního města tehdejšího Československa. Otevření patří pražským S.P.S., kapele, která byla v té době teprve na začátku své cesty, ale dnes je jednou z nejvýraznějších stálic punkové scény, na níž vyrostla nejedna generace českých punx. Následuje další pražská hardcore formace Akutní otrava, tehdy rovněž čerstvá krev na scéně. Bohužel, i tato kapela měla krátký život, který z dnešního pohledu působí jako jepičí. Závěr alba, i když to asi nebylo původním záměrem, okupuje skupina, která v rámci komerčního úspěchu dosáhla největšího uznání ze všech zúčastněných. Wanastowi Vjecy byly tehdy také na začátku cesty, a mnozí tvrdí, že vznikly jako kapela na zakázku. Ať už to bylo jakkoli, dnes je tato kdysi punková skupina synonymem pro rádiové hitmakery a vyprodává koncertní haly. Jisté ale je, že tvůrci této kompilace trefili hřebíček na hlavičku, když dali vzniknout monumentálnímu dobovému punkovému pomníku – a to rozhodně nemůže říct každý.
Že se ty lidi, že se nestydí
že tyhle lidi střílejí do lidí
Už není výraz, lepší byl kanibal
ten toho druhýho aspoň spolykal
(Telex – Lidi, děti,…)
Znovuvydání této výjimečné kompilace připravil label Papagájův Hlasatel Records na závěr letošního roku. Epidemie vychází na žlutém vinylu a k dispozici bude také limitovaná verze ve speciálně namíchaném celaskonovém odstínu. Kompilace byla původně nahrávána v ostravském studiu C a produkce se ujal kytarový kouzelník Miloš „Dodo“ Doležal. K radosti současného vydavatele se „Dodo“ postaral i o remastering právě vydávané verze. Grafickou stránku věci měl na starosti původní tvůrce obalu, Tomáš „Pampáš“ Souček. Ten vytvořil pro limitovanou, ručně číslovanou edici i speciální šubr, který obsahuje nepoužitou verzi původního obalu. K tomu přidal některé z fotografií, které spolu s fotkami od Apače (RIP) a z archívu vydavatele doplnily nově vzniklý vzpomínkový text na insertu desky. PHR tímto počinem doufá, že udělá pořádné punkové Vánoce nejen sobě, ale především všem fanouškům české punkové scény.
01. Telex – Skateboardová Růžena
02. Telex – Zabijáci
03. Telex – Lidi, děti, …
04. Kritická Situace – Eliáš Kozák
05. Kritická Situace – Šváb
06. Kritická Situace – Chlapci a chlapi
07. Zelení Kanibalové – Mrtvej voják
08. Zelení Kanibalové – Válka
09. Zelení Kanibalové – Začátek konce
10. Plexis – Hospoda „U Zpěvců“
11. Plexis – Punk story
12. Plexis – Mrož
13. Svobodný Slovo – Naše město
14. S.P.S. – Ruská
15. S.P.S. – Svoboda
16. S.P.S. – Máma
17. Akutní Otrava – Formanka
18. Akutní Otrava – Chci prachy!
19. Akutní Otrava – Odběr krve
20. Wanastovi Vjecy – Tak mi to teda nandej
21. Wanastovi Vjecy – Vona je hotová
22. Wanastovi Vjecy – Oni
© 2015 PHR.cz | Zásady ochrany osobních údajů a užívání souborů Cookie