Nonconformist – Discography 1993-2002

2xLP
Katalogové číslo: PH 288

S  jarem nepřichází jen únava, ale také se probouzí Matka Příroda. Občas pak dojde k  tomu, že nám ukáže něco ze své síly a probere k  životu organismy, na které jsme už málem zapomněli. Své věrozvěsty, kteří před lety hřímali, že bychom se ke stvořitelce měli chovat s pokorou a úctou. Jedním z  takových polozapomenutých organismů je jistojistě i košická anarchopunková úderka Nonconformist. Ta se nyní, po dvaceti letech od ukončení činnosti, dočkala vinylového vydání kompletní diskografie. Že se jedná o věru ojedinělou událost, dokázalo i sedmi zastávkové vzpomínkové turné odehrávající se v  březnu 2024. Je fakt, že návraty známých i méně známých hudebních uskupení minulosti se zhruba v poslední dekádě staly módní záležitostí. Ale jedním dechem je také nutno dodat, že některé kapely tenkrát měly co říct, a neustálé opakovaní jejich sdělení světu jednoduše chybí. Noncorformist byli vždy známí svým neúnavným koncertováním a v  těch již zaprášených časech si své nevyumělkované renomé museli vydobýt sami. To totiž ještě nebyla doba, kdy jste na získání pozornosti měli maximálně čtyři sekundy při scrollování, a popularita kapel se neměřila počtem selfíček, lajků a sdílení. Pravda, od té doby se i samotná scéna rozštěpila do tisíce podbublin, zestárla, stala se normou, vyšla z módy, a hlavně přestala být svá a nebezpečná. Není se tedy co divit, že staří jezevci občas mají potřebu vylézt z  nor a vykřičet do světa, že to, proti čemu kdysi bojovali je zde přítomno stále, jen se obrousily hrany. Otázkou pak ale zůstává na čí straně?

 

Našou vlasťou je Zem.

Naším národom je ľudstvo.

Naším jazykom je láska.

Naším zákonom je rovnoprávnosť.

 

Spousta věcí jsou v  konečném důsledku spojené nádoby. Dvojdeska lakonicky pojmenovaná Discography 1993 – 2002 vyšla coby podpora zmíněných koncertů, a stejně tak koncerty, kde se album prodávalo nejdříve, byly brány za podporu této vinylové kompletace nahrávek. A nyní se můžeme obratně vrátit k metaforickému začátku tohoto textu, neboť deska je vydána jako benefit pro slovenské Lesoochranárske zoskupenie VLK, čímž kapela i vydavatel alespoň dílčím způsobem splácí dluh, který k  přírodě nepochybně máme. A aby další podporovatelé, ti, kteří si desku koupí, a bez kterých by byla tato akce poněkud zbytečná, nekupovali vlka v  pytli, je nyní záhodno představit vše, co se na albu nachází. V  roce 1993 kapela natočila své první Demo. Desetipísňovou bezejmennou syrovou výpověď generace, jíž se znenadání otevřely obzory, ale brzy pochopila, že ani v  nových dobách není vše růžové. Následoval sedmipalcový singl Open your eyes (1994). Symbolických sedm úderných skladeb původně vydal Otto Itkonnen na svém labelu Punk Drunker! Records a dodnes patří do zlatého fondu kapely. Jako bonus zde najdeme song Stop vivisekci, který byl natočen na stejné session, ale na původní nahrávku se nevešel. Aby byly v  permanenci všechny vinylové formáty, roku 1997 vychází 10“ Touch reality, který kapelu posouvá zase o kousek dál. A to jak v  technickém, tak hudebním měřítku. Stál za ní německý label Thought Crime Records, jehož šéf projevil úžasný čuch na kapely. V  jeho nakladatelství vyšlo množství nahrávek kapel, které následně ve scéně získaly celosvětový ohlas. Posledním zářezem na pomyslné diskografické futro byl v roce 2002 split se spřízněnou  kapelou Attitude. Sedmiskladbová strana LP desky vydané PHR Records zachycuje Noncorformist na jejich tvůrčím vrcholu.

 

Děti so smutnými očami,

pretože im nikto nedaruje radosť.

Zaostalí, duševne chorí ludia,

ktorých niekam odkladajú, aby ich nikto nevidel.

 

Tahle nahrávka ale byla v  holé podstatě labutí písní slovenských punkerů. I když kapela po celou dobu své existence neúnavně koncertovala po celé Evropě, a nenašel se snad nikdo, koho by svou energií a pozitivním nábojem jakkoliv odradili, došlo k určité únavě materiálu. Z  hlediska nahrávek by mohl být odkaz Nonconformist přeci jen objemnější, ale to je jen fanouškovské povzdechnutí. Možná i proto jsou původní nahrávky dnes vyhledávaným a předraženým artiklem na nejrůznějších aukčních portálech. Právě vydávaný kompletní odkaz Nonconformist vychází na dvou černých vinylech v  obalu s masivním 7mm hřbetem, kterému symbolicky vévodí divoký vlk. Texty, letáky na již dávno odehrané koncerty a fotky z  dob existence této úderné party jsou samozřejmou součástí vnitřního obalu, stejně jako informace o zmíněném lesoochranářském sdružení. Pro lepší a celistvý zvuk byly nahrávky nově remasterovány. Postaral se o to Marek „Barmy“ Jánský a celý projekt vydavatelsky zaštituje PHR Records. Pětatřicet skladeb úderného anarchopunku má i po letech nezkrotnou sílu, a s  přehledem posadí na prdel dávné pamětníky i ty, co kapelu právě objeví.

 

Tancuj, chcem vidieť oheň sálať

Tancuj, chcem cítiť zem sa chvieť

Tancuj ten tanec, čo silu ti dáva

Tancuj, tak tancuj teraz a hneď

Tracklist

Open Your Eyes

01. V mene

02. Systém v nás

03. Väzni bez viny

04. Otvor svoje oči

05. Kozmopolitná

06. Hej!

07. Do vlastných radov

08. Stop vivisekcii!

Touch reality

09. Vina v nás samých

10. Nezmieriteľný

11. Počul som hovoriť

12. Plný nenávisti

13. Hry nevedomosti

14. Dotkni sa skutočnosti

15. Kam?

16. Všetci spolu

17. Hej vy páni

18. Už sú tu zas

Sight of our times…

19. Tancuj

20. Sen

21. Jedna cesta

22. Exodus

23. Obraz doby

24. Sme to stále my?

25. Vojna slov

Demo 1993

26. Kto vám dal právo?

27. Hej!

28. Ignorant

29. Kozmopolitná

30. Do vlastných radov

31. V mene

32. CD bullshit

33. Stop vivisekcii!

34. Antibyrokratická

35. Väzni bez viny

Nonconformist – Discography 1993-2002