Radegast – Otrávená generace

LP
Katalogové číslo: PH 319

Počátek osmdesátých let – Československá socialistická republika – Havířov. Jako by tyto tři jednoduché body v  textu bookletu desky jasně poukázaly na tehdejší dobu i náladu mladé generace. Na čas, kdy byl položen jeden ze základních stavebních kamenů tuzemského hardcore punku. Kamenu tvrdého, černého a nabitého energií jako uhlí samo. Vždyť jaké ideálnější podmínky, nežli špínu, smrad a totální marnost, si můžete představit, když zakládáte kapelu, která hraje režimem netolerovanou muziku, ve  městě, které mělo být chloubou socialistického průmyslu, ale proměnilo se akorát tak v dělnickou babylonskou věž napěchovanou alkoholismem a násilím. I ten alkohol v  příběhu skupiny hraje zásadní roli, už třeba jen z důvodu, že kapela Radegast se pojmenovala podle regionálně nejpreferovanější značky piva. Album Otrávená generace není jen hrdým rodičem domácí hardcoreové scény, ale také generační výpovědí mladých lidí uvězněných v měsíční krajině plné smogu, továrních komínů a těžních věží. V chloubě republiky!

 

Otrávený vzduch, otrávená voda, otrávené žrádlo,

jsme otrávená generace.

Otrávená země, otrávené stromy, otrávená zvířata,

jsme otrávená generace.

 

O téhle kapele se již nejen v  punkových kuloárech napovídalo mnoho. Po těch letech se její osud už dostal na úroveň městské legendy, neboť všechny vzpomínky jednou chtě nechtě pokryje prach zapomnění a objevují se následně jen coby osobitá vyprávění (ne)zúčastněných. Radegast se zformovali vlastně jako diskuzní skupina závadové mládeže, která si u piva vyměňovala pokoutně pořízené nahrávky oblíbené muziky. Když rodiče vypadli z  domu, tu a tam zkoušeli na nástroje nevalné kvality. Nějaké konkrétnější obrysy jejich tvorby se objevují až roku 1984, kdy kapela začala zkoušet na Zámečku v  Havířově, Mekce tamní neoficiální scény. Úderka začíná také koncertovat, a postupem času jsou nahrána dvě dema, která v  roce 2021 vydává na vinylu Papagájův hlasatel pod všeříkajícím názvem Demos 86/89. Po druhé nahrávce už je čas na velké společensko-politické změny, po nichž už mohou do té doby zakazované kapely svobodně nahrávat a vydávat. Všem okolo kapely je tudíž jasné, že dozrál čas na regulérní desku. Album Otrávená generace se časem stalo nejen symbolem určité doby v  regionu postaveném na těžkém průmyslu, ale i vyhledávanou sběratelskou raritou, za kterou občas někdo vysolil slušnou sumičku. Jenže, jak to tak bývá, pravda je někde tam venku – Zhruba polovinu nákladu vinylů pak Jonšta znechuceně vyhodil do havířovských kontejnerů na plasty – píše se v  přiložených memoárech. I takový může být příběh punkové kapely, která se zrodila v chlívu komunismu, aby následně bolestně procitla do „nových časů“. Milan Jonšta to vše, a ještě mnohem víc barvitě líčí v  rozsáhlém životopisu originální tvrdé kapely, jejíž  labutí písní bylo právě toto album. Písně, které přežily pád železné opony, nakonec svou zvláštní poetikou nedokázaly korespondovat s nastolenými postsametovými časy. Jejich vnitřní náboj jako by kamsi vyšuměl, a stejně tak to dopadlo i s  osudem téhle party, která se zrodila z  beznaděje nejmladšího města v  republice. Její členové v  té době navíc došli do věku, kdy přednost najednou dostávaly rodiny, vysokoškolská studia, práce a další nezbytnosti, které je nakonec donutily pověsit kytary na hřebík. Ale právě tak vznikají legendy.

 

Když chce někdo znát tvůj názor na nějakou válku,

nebo na konflikt mezi tím a oním,

když se náhodou někdo duchaplně zeptá,

co víš o zemi, kde zítra znamená již včera,

pověz, žes tam nebyl.

 

Album bylo původně nahráno v  ostravském Studiu 3 roku 1991. Ale ruku na srdce – tou dobou tady nikdo moc netušil, jak se má tvrdá muzika namixovat, aby se zvukově alespoň přiblížila tomu, co se točilo „na západě“. O tři dekády později je jasné, že tenhle zvuk už bohužel neobstojí. Dynamika pokulhávala, kytary nezařezávaly a celkově nahrávka zněla ploše. Proto došlo pro účely aktuální vinylové reedice k  remasterování zvuku Otynem ve studiu Davos. Není asi třeba dodávat, že restaurací a podstatným rozšířením prošel i obal alba. Oproti původní verzi jsou v bookletu doplněny osobité vzpomínky Milana Jonšty a dosud nikdy nepublikované fotky od Semiše, původního člena kapely. Pro sběratele a ortodoxní fanoušky vydavatel PHR připravil 125 kusový číslovaný limit na zeleném asfaltu. Dalších 375 kusů pak najdete na bílé desce. V  dubnu 2024 je tedy nad slunce jasné, že tahle hardcoreová Otrávená generace ještě neřekla své poslední slovo.

Tracklist

01. Otrávená generace

02. První pomoc

03. Bony

04. Bejrút

05. Praha

06. Pubertální deprese

07. Vyvrhel

08. Pověz, žes tam nebyl

09. Vlajka na půl žerdi

10. Nálet

11. Erotika – politika

12. Blbost

13. Hovno

14. Pivo

15. Nikomu nevěř

16. Něco není v pořádku

17. Zlý den

18. Bad day

19. Cesta do Evropy

20. Beznadějná situace

21. Starý cyp

22. Šedý život

23. Marná snaha

24. Lidi jsou hloupí a zlí

Radegast – Otrávená generace